Mobil Sağlık Hizmetleri

Mobil sağlık hizmetleri

Çalışanların zorunlu sağlık taramalarının vakit kaybetmeden daha seri ve yerinde yapılması amacıyla yapılan hizmet türüdür. Birden fazla işyerinden sorumlu olunduğu için her yere hizmetin aynı hızda ve kalitede ulaşması bu sayede mümkün olmaktadır.

Mobil sağlık hizmetleri çalışanların sağlık taramalarının ve işyeri kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağladığı ve üretimi engellemediği için ideal bir çalışma şeklidir. İşyeri temsilcilerinin bu hizmet ile personeline izin vermeye gerek duymadan çoğu taramayı bitirebilmektedir. Bu tarama sırasında elde edilen örnekler ve veriler incelemeye-analize gönderilip sonuçlar rapor haline getirilmekte ve hem işyeri ile paylaşılmakta hem de işyeri hekiminin dosyasında bulunmaktadır.

Yapılacak denetimlerde rutin sağlık kontrolleri kesinlikle taviz verilmeyen bir şekilde incelenmektedir. Bu yüzden mobil olsun veya olmasın sağlık taramalarının ve periyodik muayenelerin ihmal edilmemesi önemlidir.

Mobil sağlık hizmetleri Sağlık bakanlığının yayınladığı 2016/7 nolu Genelge ile bazı kurallar çerçevesinde yapılması gerekmektedir. Bunların en önemlileri Röntgen Aracında röntgen hizmetinden farklı bir işlemin yapılamaması, İşitme Testi, ekg, Solunum Fonksiyon testi ve Numune Alımı hizmetleri için ayrı bir araç izni alınması gerekmektedir. Yetki belgesi OSGB yetki belgesi olan firmalar tarafından alınabilmektedir.

Mobil sağlık hizmetleri nedir?

İş güvenliği ve işyeri hekimliği alanında önemli yer kaplayan mobil sağlık hizmetleri nedir, işverenin yükümlülükleri ve işyeri hekiminin sorumlulukları nelerdir konuları her işveren-çalışan-isg uzmanı-işyeri hekimi dörtlüsünün mutlaka bilmesi gereken konulardır.

İşyerlerinden faaliyetlerine devam eden çalışanların, mobil bir araç vasıtasıyla, periyodik muayenelerinin yapılmasına olanak sağlayacak tahlillerinin alınması felsefesiyle hareket eden, ayağa götürülen sağlık hizmeti mobil sağlık hizmetleri olarak adlandırılmaktadır.

Bu sağlık hizmetleri kapsamında kanunlarda belirtilen sağlık muayeneleri ve tahlilleri gerçekleştirilmektedir. Bunu yapan hekim ve diğer sağlık görevlileri işyeri hekimliği bünyesinde görevlendirilen personellerdir. Bu şekilde görevlendirilmek için belirli eğitimlerden geçmek gerekmektedir.

 

whatsapp icon